مقالات

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر

از فیزیوتراپی کمر برای تسریع در بهبودی پس از آسیب‌های ارتوپدی، قلبی و ریوی، عصب شناسی، کودکان، جراحی و آسیب‌های مرتبط با ورزش استفاده می‌شود. به منظور بهبود عملکرد و کاهش درد در منطقه کمر انجام می‌شود که شامل انجام ماساژ، تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف‌پذیری، و تکنیک‌های دیگر می شود.

صدمات و بیماری‌های ستون فقرات 

 • درد حاد کمر (پایین کمر) به دلیل آسیب دیسک نخاعی و یا مفاصل فاست
 • درد مزمن کمر (پایین کمر)
 • سیاتیک – درد و علائمی که منشاء آن در اندام تحتانی است
 • سندرم اختلال عملکرد لگن. اغلب در بیمارانی که احساس “بیرون زدگی” می‌کنند تشخیص داده می‌شود.
 • ناپایداری پایین کمر – لگن
 • بی‌ثباتی مربوط به زایمان و سندرم درد حاد کمر و لگن
 • اسپوندیلولیستزیس (لغزش رو به جلوی یک مهره از روی مهره‌ای که در زیر آن قرار دارد)
 • اسپوندیلوز (باریک شدن فضای دیسک همراه با تغییرات دژنراتیو در مفاصل فاست مشترک با سن)
 • درد و علائم مربوط به براکیالژی در بازو، درد “عصب درگیر”، سوزن سوزن / بی‌حسی (معروف به پاراستزی)
 • درد کمر (قفسه سینه) و دنده (مفاصل استروتبرال) (که در بعضی موارد درد اطراف دیواره سینه را نشان می‌دهد)
 • عضلات و سختی مفصل
 • اسکولیوز، کیفوز و لوردوز

ارزیابی فیزیوتراپی کمر شما چه موقع و چگونه؟ 

در اولین مشاوره شما با فیزیوتراپیست ارزیابی جسمی کاملی انجام خواهد شد. این مرحله ضروری به او در تعیین اینکه منبع ساختاری درد اسکلتی عضلانی شما به چه صورت است کمک می‌کند و وی را قادر می‌سازد تا تشخیص درستی داشته باشد و به دنبال آن یک برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند. ارزیابی شما شامل ترکیبی از پاسخ شما به سؤالات مربوطه و فیزیوتراپیست شماست که معاینه فیزیکی را بر روی بدن شما انجام می‌دهد.

فیزیوتراپیست باید بداند:

 • صدمات مربوط به گذشته، مشابه یا متفاوت
 • آیا دارویی مصرف می‌کنید؟
 • آیا آزمایش اشعه ایکس یا سایر اسکن‌ها بر روی شما انجام شده است
 • وضعیت سلامت عمومی شما چگونه است

سوالات هشداردهنده

فیزیوتراپیست‌ها لیستی از سوالات هشداردهنده دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا این مشکل ممکن است به فیزیوتراپی محافظه کار پاسخ دهد یا اینکه آیا نیاز به مراجعه به پزشکی بعدی نیز وجود دارد. همچنین این لیست سوال‌های هشداردهنده به آن‌ها کمک می‌کند تا موارد اورژانسی بالقوه را بررسی کنند.

معاینه فیزیکی برای فیزیوتراپی کمر 

معاینه فیزیکی می‌تواند در تعیین چگونگی واکنش علائم شما به حرکات قسمت آسیب‌دیده بدن و همچنین اثرات تنظیمات در پاسچر و تراز بدن به فیزیوتراپیست کمک کند. آزمایش‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند در تعیین اینکه کدام ساختار بدن ممکن است در ایجاد مشکل مقصر باشد یا با افزایش ملایم وزن تحریک شود، به فیزیوتراپیست کمک کنند.

انواع روش های فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا کلیه اعتیاد به مواد مخدره را ترک کرده و شما را راهنمایی می‌کند تا با مناسب‌ترین روش ممکن از خود مراقبت کنید. هدف فیزیوتراپی کمک به شما در رسیدن به حداکثر بهبودی ممکن است. فیزیوتراپیست‌ها از شما می‌خواهند که در برنامه‌های توانبخشی خود شرکت کنید تا دوباره با این مشکل مواجه نشوید.

فیزیوتراپی فعال و ورزش 

ورزش به عنوان یک مداخله درمانی و یک فعالیت بدنی ساختاری، مکرر، و با هدف بهبود یا حفظ آمادگی جسمانی تعریف می‌شود. پزشکان باید هنگام تجویز ورزش یا فیزیوتراپی تأثیر، دوز مناسب و عوارض جانبی احتمالی آن را در نظر بگیرند. یک روش درمانی بیمار محور، بیمار را به مشارکت فعال در برنامه درمانی تشویق می‌کند که نتایج کلینیکی را بهبود می‌بخشد.

فیزیوتراپی منفعل 

فیزیوتراپی غیرفعال به عنوان برنامه خارجی درمان دستی و جسمی توسط متخصص فیزیوتراپی تعریف می‌شود. توصیه می‌شود فیزیوتراپیست‌ها از عوامل جسمی منفعل استفاده نکنند، مگر در موارد ضروری و برای سهولت شرکت در یک برنامه درمانی فعال. تعاریف و نشانه‌های فیزیوتراپی منفعل معمولی در زیر شرح داده شده است.

درمان دستی ستون فقرات 

این روش یک نوع خاص از درمان دستی است که توسط فیزیوتراپیست‌های متخصص آموزش دیده بطور مستقیم بر روی بیماران انجام می‌شود. درمان دستی معمولاً برای افزایش دامنه حرکت و کاهش درد ستون فقرات، استفاده از حرکات فشار قوی با دامنه کم، یا تکنیک‌های آرامش عضلانی منفعل انجام می‌شود.

ماساژ درمانی 

ماساژ درمانی یک درمان دستی اسکلتی عضلانی و پیوندی برای بهبود آرامش و تقویت توانبخشی جسمی است. می‌تواند برای کاهش تنش و درد عضلات مفید باشد.

لیزر درمانی

 یک روش درمانی است که از لیزرهای سطح پایین یا دیودهای دارای تابش نور برای تغییر عملکرد سلول استفاده می‌کند. لیزر در درجه اول در درمان کوتاه مدت درد حاد ناشی از آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، تاندونوپاتی، کشیدگی و گرفتگی‌ها و اختلالات مزمن مفصل مفید است.

طب سوزنی 

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی با کمک طب سوزنی می‌توانند در کاهش درد و مشکلات دستگاه گوارشی، تنفسی، عضلانی، عصبی و اسکلتی و … به شما کمک کنند. وقتی این روش همراه با سایر روش‌های فیزیوتراپی، ورزش و دارو استفاده شود، بهتر عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *