مقالات

علت درد زانو در هوای سرد چیست؟

علت زانو درد در سردی هوا
در این مقاله قصد داریم در مورد علت زانو درد در هوای سرد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم

برای برخی از افراد مبتلا به مشکلات زانو مثل آرتروز(درد زانو) و مینیسک و… ، کاهش دما به معنی افزایش درد زانو است.

چرا این اتفاق می افتد؟ 

مطالعات در مورد چگونگی تأثیر آب و هوا بر درد زانو و سایر مفاصل نتایج متفاوتی داشته است. با وجود سالها تحقیق ، ما حتی شواهد قوی مبنی بر ارتباط آب و هوا با درد زانو پیدا نشده است.اما دانشمندان نظریه های متفاوتی دارند.

علل احتمالی

گروهی تقصیر را فشارسنجی و اندازه گیری وزن هوا می داند. هنگامی که هوای سرد وارد می شود ، فشار بارومتری معمولاً کاهش می یابد. بنابراین فشار کمتری از طریق هوا به بدن شما وارد می شود. این ممکن است تاندون ها ، ماهیچه ها، مفاصل یا بافت اسکار شما را متورم کرده و منجر به درد شود  صرف نظر از درجه حرارت ، تغییرات فشارباعث می شود برخی افراد بیشتر آسیب ببینند. این امر به ویژه هنگامی که به سرعت تغییر می کند بیشتر مشخص میشود. رطوبت زیاد هوا نیز نقش دارد.

گروهی دیگر معتقدند که مایعی در مفاصل شماست ، که مایع مفصلی نامیده می شود، در دمای سرد این مایع  مفصلی غلیظ می شود واین امر باعث سفت شدن مابع مفصلی میشود  که با ایجاد درد شدیدی در این ناحیه میشود. در هوای سرد ، مقداری از خون شما از بازوها و پاها به اندامهای حیاتی مانند قلب و ریه ها منتقل می شود . این تلاش بدن برای گرم نگه داشتن بدن شماست. و گرما را از مفاصل شما می گیرد ، که این امر باعث تحریکی آن(مفاصل) میشود.سرما همچنین باعث سفت شدن ماهیچه های شما می شود. این امر باعث می شود که شما انعطاف پذیری کمتری داشته باشید و در نتیجه باعث ایجاد درد های شدید میشود.

هوای زمستانی نیز ممکن است منجر به تغییر در خلق و خو و شیوه زندگی شما شود که می تواند درد زانو را تقویت کند .

 یک نظریه این است که روزهای غم انگیز ممکن است خلق و خوی شما را منفی تر کند. غم و افسردگی می تواند درد شما را بدتر کند.همچنین ، در روزهای سرد و بارانی  کمتری از روزهای گرم و آفتابی از خانه بیرون میرویم . این ممکن است به این معنی باشد که شما کمتر ورزش می کنید و در نتیجه فعالیت کمتری دارید، که  باعث سفتی و احساس درد بیشتر در ناحیه زانو  میشود.نظریه دیگر این است که کمبود ویتامین D می تواند این درد را افزایش دهد. شما ویتامین D را از نور خورشید دریافت می کنید.  برخی مطالعات سطح پایین ویتامین D را با افزایش درد مرتبط دانسته اند. در نتیجه حتما از پزشک خود بپرسید که آیا مکمل ممکن است به شما کمک کند.

علت زانو درد در هوای سرد

چگونه احساس بهتری داشته باشید

مهم نیست که تحقیقات چه می گوید ، اگر در اثر سرما در ناحیه زانو احساس درد میکنید ، بهتون پیشنهاد میکنم این کارها را انجام دهید:

  1. وقتی بیرون هستید لباس گرم از جمله جوراب شلواری ، شلوار چسبان و زانو بند های حوله یا ژاکارد  می تواند گرمای بیشتری را در ناحیه زانو ایجاد کند.
  2. از حرارت مرطوب برای افزایش گردش خون و شل شدن ماهیچه ها استفاده کنید. حمام آب گرم می تواند این کار را انجام دهد. حتی اگر نمی خواهید بیرون از خانه ورزش کنید من به شما یوگا را پیشنهاد میکنم یا در استخر گرم شنا کنید این امر باعث افزایش انعطاف پذیری و کاهش سفتی مفاصل میشود همچنین ورزش باعث تقویت استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانو می شود و فشار مفصل را از بین می برد .
  3. هنگام انجام کارهای روزمره به بدن خود زیاد فشار وارد نکنید. برای برداشتن وسایل سنگین از شخص دیگری کمک بگیرید و یا با نحوه صحیح وسیله ار از سطح بلندکنید.
  4. با خوردن غذاهای مغذی و حفظ وزن سالم از خود مراقبت کنید. وزن اضافی به مفاصل شما فشار وارد می کند.
  5. تا جایی که ممکن است برای بالا و پایین رفتن از پله ها استفاده نکنید.زیرا فشار زیادی به ناحیه زانو وارد میشود که این امر باعث ایجاد درد میشود.
  6. کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می کند و توجه شما را از درد دور می کند.

اگر این مراحل به شما کمکی نکرد ، به پزشک مراجعه کنید و در مورد دارو یا سایر گزینه های درمانی صحبت کنید. 

لطفا دیدگاه خودتونو در مورد این مقاله با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *