مقالات

BA5 سویه ی جدید کرونا

BA5 سویه جدید کرونا

سویه جدید کرونا

در آخرین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی در مورد همه‌گیری کرونا، آمارهای متوسط کشورها خبر از افزایش ۱۸ درصدی ابتلا می‌دهد؛ یعنی کرونا در همه جهان با چند هفته فاصله در حال اوج‌گیری است.

 علت این اوج‌گیری هم گسترش سویه‌های BA4 و BA5 عنوان شد. 

چراکه این سویه‌ها فرار از ایمنی دارند. چه ایمنی از ابتلای طبیعی و چه ایمنی ناشی از واکسن. وجود نوعی گریز از واکسن و گریز از سیستم ایمنی باعث می‌شود احتمال ابتلا بیشتر شود.

BA4 و BA5 چیست؟

همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برخی کشورها،وزارت بهداشت از خیز دوباره بیماری کرونا در ایران خبر داد.

محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با صداوسیما تصریح کرد: «پیش از این، BA1 و BA2 اومیکرون در کشور شایع بود 

در حال حاضر زیرسویه BA5 نیز به آن‌ها اضافه شده است.».

کرونای این روزهای ایران، از نوع اُمیکرون است.

اما نه اُمیکرونی که اسفندماه آخرین موج همه‌گیری را به راه انداخت. «یک ماه پیش، وقتی که شرایط بسیار عالی بود و کرونا فروکش کرده بود، به طور مکرر توصیه میشد که برای باز کردن اجتماع زود است و باید دست‌کم سه، چهار هفته به جامعه وقت بدهیم تا واکنشش را ببینیم. 

مجید مختاری، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با این توضیحات به «شهروند» می‌گوید: «این روزها سویه‌های BA4 و BA5 دارد برایمان بسیار مشکل‌ساز می‌شود.»

هم اکنون شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، رضوانشهر، تالش و آستانه اشرفیه در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

گیلان با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استان های درگیر شیوع کرونا در کشور بود.

 

علائم کرونای جدید BA5

 رمضانی معتقد است سویه‌های BA4 و BA5 نسبت به اُمیکرون اولیه کمی شدیدتر هستند. «در اُمیکرون بیشتر شاهد علائمی شبیه به سرماخوردگی بودیم که دو، سه روزه خوب می‌شد، اما BA4 و BA5 جدی‌تر است.

در موارد ابتلای این روزها تب بیشتر است، گلودرد و اختلال در حس بویایی و چشایی هم هست. به علاوه این سویه‌ها جهش‌هایی دارند که باعث می‌شود تطابق ویروس با دستگاه تنفس تحتانی بیشتر باشد، بنابراین می‌تواند بیشتر باعث درگیری ریه شود و همین ممکن است بیماری را جدی‌تر کند.

توصیه میشود  «کسانی که دو دوز زده‌اند، حتما دوز بوستر را بزنند و افراد مسن و بیماران خاص حتما برای دوز چهارم اقدام کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *