مقالات

فواید زانو بند

زانوبند فنردار

مفصل زانو، یکی از مهم‌ترین مفصل‌های تحمل کننده وزن در بدن شما است و اغلب به آسیب و اختلالات مفصلی بسیار مستعد هستند. ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از مفصل زانو پشتیبانی می‌کنند، باید قوی و باشند و در شرایط خوبی به سر ببرند. این امر آنها را قادر می‌سازد تا در برابرحرکات و فعالیت های زانو مقاومت لازم را داشته باشد و بدون آسیب دیدن به فعالیت خود ادامه دهد. زانو بند به شما این امکان را میدهد.

چه زمانی از زانوبند طبی استفاده کنیم؟

به کمک زانوبند طبی مناسب نواحی اطراف زانو را پوشانده میشود و برای حمایت از مفصل زانوی آسیب دیده در هنگام حرکت یا انجام فعالیت‌های سنگین یا سبک به زانو کمک می‌کند. درد زانویی که در طی حرکات خاص ایجاد می‌شود، ممکن است نیاز به استفاده از زانوبندهای خاص داشته باشد. این زانوبندها عمدتا با هدف ایجاد ثبات در موارد آسیب به مفصل زانو، عضلات یا رباط های تضعیف شده و هر شرایطی که بر مفصل اثر می‌گذارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند .

زانوبندهای طبی برای آسیب زانو

زانوبند در آسیب‌هایی مانند پارگی رباط مفید است. پارگی لیگامان صلیبی قدامی (ACL)، لیگامنت چرخشی خلفی (PCL)، لیگامنت‌های جانبی یا میانی، پارگی‌های جزئی لیگامنت‌ها یا زانوی دررفته، آسیب‌های منیسک، از دیگر موارد کاربرد زانوبند می‌باشند. چنین جراحاتی می‌تواند سبب خالی شدن قسمت زانو شوند یا منجر به بی ثباتی آن گردند و در حین درمان نیاز به ابزار کمکی دارند.

زانوبند برای آرتریت: بیماری‌های مفصلی مانند آرتروز زانو، استئوآرتریت، درد در جلو کشکک زانو یا بیماری‌هایی که شامل کاسه زانو می‌شوند، آسیب به غضروف زیر کاسه زانو، زانوی دوندگان یا هر بیماری که موجب درد زانو می‌شود ممکن است نیازمند استفاده از زانو بند برای آرتروز باشند.

استفاده از زانوبند در طول دوره پس از جراحی: در موارد خاص، آسیب‌های زانوممکن است با جراحی درمان شوند. در طول دوره پس از عمل یا در طی مرحله توانبخشی، توصیه می شود که از زانوبند استفاده شود تا بتوان زمان کافی برای بهبود بافت آسیب دیده را فراهم کرد. جراحی‌های انجام شده برای مفاصل زانو تغییر شکل داده یا آسیب دیده ممکن است یک دوره بهبودی طولانی تری نیاز داشته باشد و با استفاده از زانوبند مناسب می‌توان حمایت کافی برای مفصل فراهم کرد، و مانع از آسیب بیشتر به آن شد و به توانبخشی مجدد آن کمک شایانی کرد.

انواع زانوبندها چگونه هستند؟

زانوبندها در فرم‌، طرح، رنگ و اندازه‌های مختلف موجود است. بر طبق هدف استفاده، زانوبندهای عملکردی، زانوبندهای ترمیمی و زانوبندهای پیشگیری کننده وجود دارند.

سطح حمایت زانوبند، برخی از زانوبندها به عنوان  زانوبند پایه ای طبقه بندی می‌شوند که برای برخی از حمایت‌های پایه‌ای زانو مورد نیاز است.

بر اساس شرایط مفصل‌ها برخی از زانوبندها به گروه‌های زیر طبقه بندی می‌شوند:

زانوبندهای آرتروز مفصلی که برای کاهش شدت علائم آرتروز طراحی شده‌اند.

زانوبند های ورزشی یا زانوبندهای کمکی برای بهبودی از آسیب‌های ورزشی و یا بیماری‌های پاتلا استفاده می‌شوند.

زانوبندهایی پس از عمل جراحی استفاده می‌شوند و باعث عدم تحرک زانو پس از جراحی می‌شوند.

بر اساس سبک و طراحی، زانوبندها انواع مختلفی دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

زانوبند آویزان که برای محافظت از زانو در صورت آسیب‌های رباطی و کمک به بازگشت محدوده حرکتی استفاده می‌شوند.

زانو بندهای بدون لبه که برای انعطاف پذیری، حمایت و تسکین درد زانو در هنگام حرکت استفاده می‌شوند.

زانوبندهای مغناطیسی که دارای آهنرباهای داخلی برای ارتقاء بهبودی می‌باشند.

زانوبندهای نئوپرن که برای حفظ حرارت، کاهش ناراحتی و تورم استفاده می شوند.

 

انواع زانوبندها

نحوه استفاده از زانوبند چگونه است؟

انواع مختلفی از زانوبندها برای بیماری‌های مختلف زانو وجود دارد. با توجه به وضعیت زانو و هدف استفاده از زانوبند، توصیه می‌شود به مشاور پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، یادگیری نحوه استفاده مناسب، تکنیک پوشیدن و برداشتن آن، شستشو، تمیز کردن و نگهداری از زانوبند، خالی از لطف نیست.

پیدا کردن زانو بند مناسب

مطالعات نشان داده اند که بعضی از انواع زانوبندها در کمک به رفع علائم درد و ناراحتی بعد از آسیب زانو بسیار مفید هستند و حتی برخی از زانوبندها  زانو را از صدمات احتمالی محافظت می‌کنند، اما همه زانو بندها برای زانو موثر نبوده اند.

 

هنگام جستجو برای یک زانوبند کامل، ویژگی های زیر را در نظر بگیرید.

قابل تنظیم باشد:

همه زانوها یکسان نیستند، بنابراین زانوبند قابل تنظیم می‌تواند به شما کمک کند که اندازه مناسب را متناسب با زانوی خود پیدا کنید. با تغییر موقعیت زانوبند قابل تنظیم، می توان استفاده از زانو بند را برای خود راحت تر کرد. شما می‌توانید زانوبند را تنظیم کنید تا زمانی که تورم زانو دارید، مقداری سفت تر باشد تا سریع تر بهبود یابید.

آزادی در حرکت:

قلاب‌هایی که در داخل زانوبند استفاده می‌شوند می‌توانند به زانو کمک کنند تارکت طبیعی خود را حفظ کند در حالی که همزمان از رباط‌ها نیز حمایت می‌کنند.

ثابت باشد:

وقتی که حرکت می‌کنید، می‌تواند از وضعیت مناسب خود تغییر کند. به دنبال زانوبندهایی باشید که بند دار هستند و بند‌های آن قابل تنظیم است، احتمال اینکه زانوبند در این حالت بلغزد خیلی کمتر از انواع دیگر است.

پوشش کامل:

زانوبندها در ابعاد و طول‌های مختلفی وجود دارد. باید به طور کامل و دقیق ناحیه آسیب دیده شما را بپوشاند.

سطح سختی:

اگر دچار بی ثباتی زانو در اثر آسیب به لیگامنت آن هستید، زانوبندهای بسیار سفت و سخت برای شما خیلی بهتر است. این نوع زانوبند اغلب شامل ساختارهای پشتیبان در اطراف زانو و اطراف کاسه زانو می‌باشد.

با این حال، یک طراحی سفت و سخت حرکت زانو را محدود می‌کند. اگر از آسیب زانو رنج می‌برید، پزشک ممکن است  زانوبند مناسب برای شما با یک سطح مشخصی از سختی را توصیه کند.

استفاده در هنگام شنا:

اگر شما قصد دارید هنگام شنا کردن، یا ورزش‌های آبی، یا هنگام انجام آب درمانی از زانو بند خود استفاده کنید، شما نیاز به استفاده از یک زانوبند خاص دارید.

همه زانوبندها برای استفاده در آب طراحی نشده اند. بعضی از زانوبندها  اگر مدت زمان طولانی در آب غوطه ور شوند، سریع تر از بین می‌روند.

وزن:

وزن یک زانو بند بزرگ خیلی بیشتر از یک آستین زانویی ساده است. با این حال، یک زانوبند بزرگ به شما سطح حمایت بیشتری را ارائه می‌دهد.

اگر شما در مورد وزن زانوبند خود نگران هستید، به آرامی میزان زمان استفاده از آن را در طی چند روز افزایش دهید. این کار باعث می‌شود تا عضلات پای شما نسبت به وزن بالای زانوبند عادت کند.

زانو بند های فنر دار سپنج میتواند راه حل مشکلات زانو باشد.

این زانوبند از جنس نئوپرن ساخته شده و کشسانی بالایی دارد.

فنر داخل باعث میشود که حرکت برای شما بسیار ساده باشد.

ژله سیلیکونی روی زانو بند هم برای محافظت از کشکک زانو شماست

 
زانوبند فنردار

چه مدت باید از زانو بند استفاده کرد؟ اطمینان حاصل کنید زانوبندی که انتخاب می‌کنید، مناسب باشد، بنابراین شما می‌توانید آن را تا زمانی که ممکن است بپوشید.

نحوه نگهداری از زانوبند چگونه است؟ زانوبند باید به طور مرتب با صابون و آب تمیز شود. برای خشک کردن زانوبند از وسایلی مانند شوفاژ و وسایلی که حرارت بالایی دارند، استفاده نکنید.

لطفا نظر خودتونو راجب این مقاله بنویسید