مقالات

تابوی قاعدگی

تابوی قاعدگی

تابوی قاعدگی

باورهای اشتباه و غلط

باورهای اشتباه گذشته

تو کشور ما قاعدگی یا پریودی همیشه موضوع جنجال برانگیز  بوده، چون از همون قدیما این موضوع تابو بود.

هیچ وقت یادم نمیره مادرم که می‌خواست نوار بهداشتی بخره منو می‌فرستاد سوپرمارکت سر کوچه. یه نوشته می‌داد به دستم و من می‌دادم به فروشنده. اونم یه چیزیو می‌ذاشت تو نایلون مشکی و بهم می‌داد.

این موضوع همیشه برام جالب بود چون نمی‌دونستم چیه.

بعدها فهمیدم که بهش میگن نوار بهداشتی که خانم ها تو زمان خونریزی ازش استفاده میکنند.

بعداً همش فکر به این موضوع فکر میکردم که چرا باید توی نایلون مشکی باشه. تا اینکه متوجه شدم این موضوع یه بحران اجتماعی خجالت آور تو کشور ماست. به طوری که خیلی از آقایان و گاها خانم ها از بردن اسم این مسئله طبیعی احساس شرم داشتند.

تابوی قاعدگی

خود منم تو یه سنی این موضوع رو خیلی خجالت آور می‌دونستم و حتی گهگداری کسی کلمه پریودی رو به زبون میاورد، سرخ و سفید میشدم.

راستی اینجا بهتون بگم که من یه آقا هستم ولی بعد از یه سنی فکر کردم خب این موضوع برای همه خانم‌ها توی جهان هست و دوره ای از ماه رو خونریزی دارند.

چرا باید خجالت آور باشه. با اینکه الان تو عصری زندگی می‌کنیم که خیلی از جوون‌ها این موضوع براشون حل شده ولی هنوز این موضوع برای خیلیا خجالت آوره و از گفتن کلمه قاعدگی یا پریود شدن ترس دارند.

تابوی قاعدگی
عادی سازی

جوانسازی رحم خانم‌ها که هر ماه اتفاق می‌افته یک موضوع خیلی خیلی عادی هست و امیدوارم تویی که داری این مقاله رو می‌خونی واسه تو هم این موضوع خیلی عادی شده باشه. پس واقعاً بیاید فرهنگ‌سازی بکنیم. از پدر و مادرهامون دیگه نمی‌تونیم توقع داشته باشیم که طرز فکرشونو عوض بکنن. ولی از خودمون می‌تونیم این توقع رو داشته باشیم من ۴۰ سالمه و به عنوان یک جوون ۴۰ ساله ( البته شاید دیگه خیلی جوون نباشم ) دوست داشتم این موضوع رو با شما مطرح کنم.
خواهش می‌کنم اگر مادرتون یا خواهرتون یا خانمی که اطرافتون هست و دوران پریودی داره، اونو درکش بکنید. واقعا برای یه سریا این دوران، دوران خیلی سختیه. دردهایی رو تحمل می‌کنند که حتی ما فکرشم نمی‌تونیم بکنیم.

به امید روزی که این موضوع دیگه توی کشور ما یه تابو نباشه و توی رستوران‌ها دانشگاه‌ها مکان‌های عمومی و هر جایی که فکرشو بکنید پدهای مخصوص برای کسایی که نیاز دارند باشه.

اگر دارید این مقاله من رو می‌خونید و خاطره‌ای از این دوران دارید که شما را اذیت کرده، برای من بنویسید.

از مقالات دیگر ما دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *