مقالات

ایر کامپرشن

ایر کامپرشن

هنگام استفاده ازدستگاه ایرکامپرشن، ساق پا یا کل پای شما در یک کاف یا کیسه محصور می شود.

کاف با هوا پر می شود و پا را فشار می دهد، دقیقاً مانند کاف فشار خون عمل میکند.

این روندها بارها و بارها تکرار می شود. این فشرده سازی به حرکت خون از طریق رگ های شما به سمت قلب کمک می کند.

ایر کامپرشن همچنین باعث ترشح طبیعی موادی در بدن شما می شود که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. بین فشارها، کاف های دستگاه شل می شود و خون غنی از اکسیژن همچنان در شریان های پاهای شما جریان دارد.

موارد مصرف ایر کامپرشن چیست؟

شرایط مختلف می تواند باعث خرید دستگاه کامپرشن تراپی شود که این شرایط عبارتند از :

  • اگر اخیراً جراحی انجام داده باشید که این موضوع تحرک شما را کاهش می دهد و التهاب در بدن را افزایش می دهد که می تواند منجر به لخته شدن شود.
  • شرایط پزشکی که تحرک شما را محدود می کند، مانند آسیب دیدگی یا سکته مغزی
  • دورهای طولانی سفر که تحرک شما را محدود می کند
  • آسیب به ورید عمقی
  • اختلالات خونی ارثی که باعث افزایش لخته شدن می شود
  • بارداری
  • سرطان
  • مصرف دخانیات
  • اضافه وزن
  • کهولت سن

ایرکامپرشن یکی از راه های کمک به جلوگیری از DVT است. یک داروی رقیق کننده خون مانند وارفارین نیز برای درمان افرادی که در معرض خطر ابتلا به DVT هستند استفاده می شود. این داروها ممکن است بهتر از دستگاه های ایرکامپرشن در پیشگیری از این بیماری عمل کنند ولی ممکن است خطرات دیگری را داشته باشند. اگر خطر خونریزی بیش از حد ناشی از رقیق کننده خون را دارید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به جای این دارو، دستگاه ایرکامپرشن را توصیه کند. در برخی موارد پزشکان ممکن است هم رقیق کننده خون و هم ایرکامپرشن را توصیه کنند.

ماساژور فشار هوا یا ایر کامپرشن

انواع دستگاه ایرکامپرشن وجود دارد. دستگاه شما ممکن است ساق پا شما را بپوشاند، یا ممکن است کل پای شما را بپوشاند. برخی از آنها با همان فشار در تمام ساق پا باد می کنند و برخی دیگر ممکن است ابتدا به قسمت تحتانی و سپس قسمت بالایی ساق پا فشار بیاورند. 

برخی به سرعت باد می شوند و برخی دیگر به آرامی باد می شوند.

پزشک متخصص به شما نشان می دهد که چگونه کاف ایرکامپرشن خود را ببندید. کاف را می توان روی لباس یا زیر لباس قرار داد. وقتی دور پایه تان بسته می شود، کاف باید نرم باشد، اما نباید درد داشته باشد.

سپس کاف را به دستگاه ایر کامپرشن وصل کنید. این دستگاه بین باد کردن و باز کردن کاف چرخش کند که این ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد. اگر خیلی ناراحت کننده است، با پزشک خود در این باره صحبت کنید. تغییر کاف برای جلوگیری از ناراحتی می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند.

زمانی که نیاز به حمام دارید می توانید کاف دستگاه را بردارید. هنگامی که دستگاه خاموش است، پوست خود را بررسی کنید و در صورت وجود نقاط حساس، تورم، گرما، قرمزی یا ترک پوست این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که هرچقدر بیشتر از این دستگاه استفاده کنید، خطر ابتلا به DVT و آمبولی ریه را کاهش خواهید داد.

برای خرید محصولات به صفحه ی شرکت سپنج طب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *